„Most solny” czyli zbrylenie, a praca zmiękczacza „na sucho” lub „na mokro”. Czy sól w zmiękczaczu może się skleić i zakłócić jego pracę? Czy ma na to wpływ tryb pracy urządzenia „na sucho” lub „na mokro”?

Pytania„Most solny” czyli zbrylenie, a praca zmiękczacza „na sucho” lub „na mokro”. Czy sól w zmiękczaczu może się skleić i zakłócić jego pracę? Czy ma na to wpływ tryb pracy urządzenia „na sucho” lub „na mokro”?
Jakub Musiał zapytał 3 lata temu
1 odpowiedzi
Łukasz Tabin Personel odpowiedział 3 lata temu

W Internecie można spotkać się z opiniami, że szczególnie w zmiękczaczy wody, które pracuję „na mokro” (cały czas mają wodę w zbiorniku na sól), sól tabletkowa może się sklejać i tworzyć tzw. „mosty solne”. Według internetowych „specjalistów” problem ten nie występuje w zmiękczaczach pracujących „na sucho”, czyli takich, które dolewają wody tuż przed regeneracją.
Prawda jest jednak taka, że podczas wieloletniej praktyki spotkaliśmy się z sytuacją zbrylenia soli zaledwie kilka razy i zdarzało się to zarówno w przypadku urządzeń dolewających wodę do soli zarówno przed jak i po regeneracji.
Praktyka wskazuje, że wszelkie problemy z solą, czyli jej zbrylenie lub złe rozpuszczanie się i tworzenie osadów na dnie wynika z niskiej jakości stosowanej soli, a nie z funkcjonalności urządzeń. Dlatego warto kupować sól polskich, sprawdzonych producentów. Jeśli producent soli  tabletkowej do uzdatniani wody w swoim zakładzie wytwarza także sól drogową, istnieje prawdopodobieństwo, że sól tabletkowa zostanie zanieczyszczona dodatkami stosowanymi przy produkcji tej drogowej, co może wpłynąć na gorszą rozpuszczalność  lub skłonność do sklejania się pastylek. Nie wsypujemy też do zbiornika na sól zbyt dużo pastylek. Utrudni to nam kontrolę rozpuszczalności soli. Dobrym standardem jest wsypywanie maksymalnie 3/4 wysokości zasobnika.
Wracając jeszcze do kwestii pracy zmiękczacza „na sucho” lub „na mokro”. Nie ma to żadnego znaczenia dla jakości zmiękczanej wody czy awaryjności urządzenia. Są to po prostu dwa techniczne sposoby uzyskiwania solanki niezbędnej do płukania złoża. De factoczęściej spotykanym modelem pracy jest ten „na mokro”, gdyż daje on pewność, że stężenie solanki w zmiękczaczu wody jest 100-procentowe i dzięki temu regeneracja złoża będzie efektywna.