Dlaczego ceny zmiękczaczy są tak różne? Jaką kwotę powinienem przeznaczyć na dobrej jakości urządzenie?

PytaniaDlaczego ceny zmiękczaczy są tak różne? Jaką kwotę powinienem przeznaczyć na dobrej jakości urządzenie?
Maciej Stolarczyk zapytał 3 lata temu
1 odpowiedzi
Łukasz Tabin Personel odpowiedział 3 lata temu

Ceny zmiękczaczy wody zależą przede wszystkim od trzech czynników – wielkości urządzenia, jakości zastosowanych komponentów i marży którą nalicza sprzedawca.  Im większe i bardziej wydajne urządzenie (ilość złoża żywicznego), tym jego cena będzie wyższa, chociaż nie są to duże różnice. Większy wpływ na cenę mogą mieć zastosowane komponenty, chociaż nie zawsze to co drogie, musi być dobre, a to co tańsze – nietrwałe. 
 
Generalnie najważniejszym elementem urządzenia jest złoże żywiczne, które odpowiada za zatrzymywanie związków magnezu i wapnia i ma bezpośredni kontakt z pobieraną wodą. Warto więc jakie parametry ma zastosowana żywica i czy posiada certyfikat PZH. Najlepsze złoża to żywice monosferyczne (o jednolitych ziarnach), produkowane bez użycia rozpuszczalników organicznych. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, to głowica sterująca. Ważne, żeby była automatyczna i objętościowa, z by-passem i możliwością mieszania wody surowej ze zmiękczoną. Powinna mieć też cztery cykle regeneracji oraz co najmniej 3-letnią gwarancję. Na forach można spotkać opinie, że tańsze zmiękczacze wyposażone są w głowice produkowane w Chinach. Fakt jest jednak taki, że nawet najbardziej markowe sterowniki często powstają w Azji. Ważne, żeby zawór był solidnie wykonany, miał język polski w menu, a sprzedawca zapewniał serwis pogwarancyjny.
 
Kluczową kwestią wpływającą na cenę zmiękczacza jest najczęściej wysokość marzy sprzedawcy lub ewentualnie marka producenta. Zmiękczacz wody nie jest mocno skomplikowanym urządzeniem i nie znajdujemy uzasadnienia, by jego cena była wyższa niż cena dobrej jakości pralki, zmywarki czy innego elektronicznego sprzętu AGD. Zakres cen pomiędzy 1 500, a 2 500 zł wydaje się mieścić zarówno solidne zmiękczacze montowane w kraj i posiadające żywicę monosferyczną, jak i zagraniczne produkty na najlepszych komponentach. Wyższe ceny powinny być zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. W cenie około 3 500 zł można na przykład kupić zmiękczacz typu „smart” z kolorowym i dotykowym wyświetlaczem, modułem wifi z dedykowaną aplikacją, rozbudowanym systemem czujników i powiadomień oraz generatorem chloru, który dezynfekuje złoże podczas jego regeneracji.